Ignite Cluj-Napoca
Welcome! Bine ai venit!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Ignite Cluj-Napoca
Welcome! Bine ai venit!
Ignite Cluj-Napoca
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa coboram cu picioarele pe pamant

In jos

02072010

Mesaj 

Sa coboram cu picioarele pe pamant Empty Sa coboram cu picioarele pe pamant




Vorbeau odata cativa oameni despre cat de plictisitoare e viata de crestin. Mai ales daca esti femeie. Dar si daca esti barbat. Si eram de acord. Biserica, acasa,biserica, lucru(daca esti barbat), copii(daca esti femeie) gospodarit(daca esti femeie) rugaciune, urcat pe norul roz cu o harpa in mana si dormit. Ma gandeam De ce ti`ai dori sa traiesti asa? SI bine gandeam. Adica sa fim seriosi, e placut pana la un moment dat sa stai toata ziua pe un nor pufos, roz si confortabil cu 2 ingeri langa tine si sa zdragani harpa sperand sa il uimesti pe Dumnezeu, da ce faci cand dai de belea? Sau nu dai? Oare un crestin, sau hai sa fiu la moda, un pocait nu da niciodata de belea?Hmm...
Am devenit si eu crestina intr-o zi. Sau pocaita. Prefer sa zic crestina, dar voi cititi cum vreti. Si culmea, asteptam si eu sa apara norul ala roz si pufos dar numai nu aparea. Credeam ca fac eu ceva gresit sau sa vrea Dumnezeu sa imi faca in ciuda. Pana intr-o zi cand am dat de un verset care incepea cam asa "In lume veti avea probleme".IOI. Pai am zis "cum adica probleme?pai ce, acuma ca m`am intors si eu la Domnul nu imi sunt rezolvate toate problemele?" Raspunsul e NU.
Vedeti, a fi crestin inseamna a fi un luptator. Inseamna sa lupti pentru ceea ce iti doresti, sa lupti pentru promisiunile pe care le ai si pentru viata ta. Daca tu crezi ca a fi cresin inseamna a te plictisi, te inseli amarnic. Acum nu stiu ce exemple de crestini ai pe langa tine, dar eu stiu ce zice Biblia. Spune ca noi suntem niste invingatori, insa poti fi un invingator doar daca lupti pentru ceva. Stiu ca pastorul meu a spus odata ca nu poate sa conceapa ca un crestin sa se plictiseasca. Ei bine, are dreptate (din pacate, ca eu cateodata uit chestia asta). Mereu ai cate ceva de facut. Acum, Dumnezeu ti`a dat toate promisiunile, dar trebuie sa misti si tu un deget sa se implineasca. Sau mai multe degete...Dumnezeu ne invata cum sa luptam pentru ceea ce ne dorim si sa nu ne lasam niciodata batuti. Poate mai primim un pumn,un picior in gura, (am vrut sa zic altundeva, dar ma abtin) dar lovitura finala e a noastra. Doar ca trebuie sa o dam noi, nu sa ne ia alcineva mana si sa ne-o miste. Si Dumnezeu ne`a dat puterea ca sa o facem la timpul potrivit. Oricat de mare e adversarul, noi putem sa il invingem cand facem parte din tabara lui Dumnezeu.
Trebuie sa intelegem ca noi nu suntem slabi. Dumnezeu ne-a dat dat tot ce avem nevoie. Trebuie numai sa cautam in Cuvantul Lui ca sa gasim acele lucruri. Hehe...parca vad ce mutre ati facut unii cand ati citit asta...pai ce ziceam eu, nu fiti lenesi...cand va plictisiti,mai rasfoiti si voi Biblia...nu credeti in Dumnezeu? Asta e...macar faceti-o din curiozitate. Vedeti si voi ce gasiti prin Noul Testament...hmmm "Pot totul in Hristos care ma intareste" ;" Totusi în toate aceste lucruri noi suntem mai mult decât biruitori prin Acela care ne-a iubit" "Daca Dumnezeu este pentru noi, cine va fi impotriva noastra?".... astea sunt doar 3 exemple de versete pe care le poti gasi. Dar ca sa le gasesti, trebuie sa le cauti. Te provoc sa citesti Noul Testament. Fara data limita. Ce te-ar opri sa citesti? Macar de curiozitate. Pentru cultura generala. O sa ramai uimit de ce gasesti in cartea asta. Eu stiu ca de cand am inceput sa citesc, viata mea a inceput sa se schimbe in bine. Am inceput sa lupt, sa castig, sa traiesc cu adevarat. Nu imi trebuie mie niciun nor. Eu vreau sa imi traiesc viata, nu sa trec pe langa ea. Vreau sa risc si desi mai dau in bara cateodata, sa ma ridic, sa ma scutur de praf si sa incerc iarasi. Pana castig. Pentru sa se poate. Si tu poti. Trebuie doar sa incerci. E mai greu la inceput, pentru ca e ceva nou. Dar treptat, te vei deprinde cu asta si va fi ceva usor. Inceacra doar.
avatar
Denysa
Admin
Admin

Posts : 556
Join date : 22/02/2010

https://www.facebook.com/Denysa?ref=profile

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Sa coboram cu picioarele pe pamant :: Comentarii

avatar

Mesaj Mier 28 Iul - 8:05 Scris de andreea david

Denysa, foarte tare mesajul tau! thumbs up! Sa coboram cu picioarele pe pamant 820829

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum