Ignite Cluj-Napoca
Welcome! Bine ai venit!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Ignite Cluj-Napoca
Welcome! Bine ai venit!
Ignite Cluj-Napoca
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Multe intrebari...

In jos

20072010

Mesaj 

Multe intrebari... Empty Multe intrebari...




Salut! Ma numesc Zoli pentru cei ce nu stiu si am 16 ani.
De vreo cateva zile incoace ma tot framanta niste intrebari, nu... defapt ma macina, cum ar fi :

  • De ce nu crede lumea in Cuvant, in Isus Cristos?
  • De nu il aude lumea pe Dumnezeu?
  • De ce nu sunt bogat?
  • De ce sunt preoti, pastori si crestini cazuti?
  • De cat timp exista Biblia?
  • Oare e reala?
  • Oare chiar pot vorbi cu Dumnezeu?



Dar am gasit raspunsurile, fie in Cuvant, fie in oameni care au rostit Cuvantul, care au studiat Cuvantul, si in chestii care s-au petrecut in viata mea si reflecta Cuvantul.


Provin dintr-o familie orotodoxa si pot sa va marturisesc nu mi-a placut sa merg la biserica, imi era scarba de biserica dar intrebarile erau acolo. Ma zbateam si duceam lupte crancene cu mama mea, duminica de duminica scanteie in familia mea!

"Nu vreau sa merg la biserica!!!" Zicea saraca mama ca-s indracit. Ma simteam mintit dintr-un singur motiv: Icoanele! Chip cioplit. Greseala era inchinarea fata de obiecte dar atata timp cat tu cinsteai persoanele alea cu diferite chesti de genul sculpturi, picturi era okay. Cand ai inceput sa crezi ca faci legatura cu Dumnezeu prin ele...
Oooops Eroare
Stiam probabil doua sau trei chesti din Biblie dar argumentul meu ca sa nu merg la biserica era : "Ce biserica? Ma fortezi si urli la mine sa ma duc la biserica contrar voii mele si imi lauzi Dumnezeul tau ca fiind unul?"
Din simplul motiv... din insistenta mamei mele am inceput sa urasc tot ce inseamna crestinism. Am inceput sa caut nod in papura ca sa nu merg la biserica si de fiecare data cand reusea mama sa ma duca eram cu ochi in patru dupa motive.
Ziceam : "Halal crestini sunteti ca veniti la biserica sa va scobiti in nas si sa va da-ti smecheri in fata lumii ca sunteti la biserica. Ati venit aici sa ma barfiti si sa va barfiti intre voi. Sa criticati si sa va uitati la hainele mele si sa va laudati cu hainele voastre"
Recent am realizat ca si eu faceam acelasi lucru... In loc sa ascult Cuvantul mergeam si eu la biserica sa ii critic pe alti si sa aduc condamnare asupra lor.

Nici n-a trecut mult timp si m-am dat pe breazda cu "argumente" stiintifice ca sa demonstrez ca Isus nu a existat... ca Dumnezeu nu exista! Copil prost eram si sunt... nu aveam cum sa demonstrez asta pentru ca nici nu stiam cu ce se mananca stiinta. Un prieten bun mi-a spus o data :
"Daca cauti gunoaie, gunoaie gasesti"
"Lasa ca stiu eu! Ceva destept Einstien sau careva o scris Biblia sa isi bata joc de noi"

Si incele din urma m-am convins!
Mda... de parca un om destept si-ar fi pierdut timpul sa scrie o chestie din care nu ar avea nimica de castigat. Ce castigau avand in vedere ca mureau. A scris-o pentru viitor ca sa ce? Ce scop avea? Ce scop avea daca nu era cu adevarat asa? Ar fi avut viata noastra vreun sens?

O data cu varsta am inceput sa ma indoiesc de diversele teori pe care le-am stocat in capsorul meu. Am vrut sa ma conving ca e asa cum zic eu asa cam am inceput sa studiez si ce zice El.

Aici am gasit raspunsul la una dintre intrebari!

Sa fie Biblia o carte de SF cand are 66 de carti in compozitie... fiecare scrisa de autori care au trait in ani diferiti. Dovedit stiintific, Torah exista de 3313, pe putin. Autori care au scris impreuna... fara sa traiesca contemporan o chestie care e atat de fluenta si care se leaga atat de bine impreuna. 40 de oameni care au scris Biblia pe parcursul a 1600 de ani. Povestea ei este continua, intr-un cadru absolut perfect si intruneste istorie acolo. De ce totul e facut pentru noi? De ce fiecare regula e facuta pentru noi?




"Sa nu furi" - Noh... regula asta ma tine in lanturi si nu ma pot distra!
Iti place sa fi furat?

Intocmai... Deci Dumnezeu ne iubeste si a facut reguli pentru binele nostru. Biblia e o harta, un ghid, un manual al vieti!

In concluzie Biblia a fost scrisa in 1600. Vechiul si Noul Testament. Deci daca facem 2010 minus 3313 putem aproxima un an. Anul in care a fost finalizata Torah. 1303 i.Hr aprox. si stim ca Isus s-a nascut in anul 0 si a murit in anul 32. Oricum... daca m-as baga mai adanc m-ar apuca ziua urmatoare dar totusi ma intreb ceva. De ce alte religi monoteiste folosesc si ei anul de referinta 0? Ca si Crestini? Huh? De genu... in China ar putea fi acuma anul 4708... stiu si eu. China a avut propriul calendar dar au renuntat. E de mirare? Aceasta e o harta care arata rata crestinismului. E vorba despre ce-i ce s-au declarat crestini indiferent de denominatie. Conform anului 2008.
Multe intrebari... Christianity_percentage_by_country
Da bine vedeti voi... O pata faina acolo in Europa. E Romania...

Oricum... calatoria mea de studiu va continua dar deocamdata asta e argumentarea mea pentru existenta si adevarul Bibliei.

Dar pana nu am pus mana si am cautat, si am rasfoit Biblia am negat tot ce e in Biblie insa eu nu stiam ce e in Biblia fiindca n-am citit. Mi-am invatat lectia. Nu poti sa iti dai cu parerea despre un lucru pe care nu il cunosti. Am lasat ateismul la o parte.

Am scapat de doua intrebari.
Kazuma
Kazuma
Global Moderator
Global Moderator

Posts : 80
Join date : 24/02/2010

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Multe intrebari... :: Comentarii

avatar

Mesaj Vin 30 Iul - 7:11 Scris de andreea david

Complet de acord Kazuma! Imi place mult argumentarea ta pe aceasta tema. Biblia este intr-adevar un mister, si multi oameni (din pacate) nu stiu ce este sau ce sa faca cu Biblia... Interesant si ce spuneai despre autorii diferiti care au scris cartile bibliei - nu cred ca niste oameni simpli, fara Duhul lui Dumnezeu ar fi capabili de asa ceva, chiar daca ar trai in acelasi timp... cu siguranta a fost Duhul Sfant care i-a inspirat pe oameni sa scrie.

Imi place termenul gresesc pentru Biblie. Este "Biblos" .... care inseama biblioteca sau multitudine de carti.

Pe mine m-ai convins... sa trecem la intrebarile urmatoare Multe intrebari... 978157

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum