Ignite Cluj-Napoca
Welcome! Bine ai venit!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Ignite Cluj-Napoca
Welcome! Bine ai venit!
Ignite Cluj-Napoca
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

E bun sau rau?

+7
orangesodajunkie
Grig
Alle
Ioanna
Denysa
maya
Kazuma
11 participanți

In jos

E bun sau rau? Empty E bun sau rau?

Mesaj Scris de Kazuma Mier 24 Feb - 15:39

Ani trec si iata ca stiinta avanseaza... Internetul a devenit un lucru de care oameni sunt dependenti, la fel si Facebook E bun sau rau? Lol . Se pare in ultimi ani internetul a avut un impact negativ si deasemenea unul pozitiv asupra omeniri, in special asupra adolescentilor. 9 din 10 copii prefera sa isi petreca timpul in fata unui calculator decat sa aiba o activitate in afara casei fie ca este vorba de o activitate fizica sau mintala sau fie sa mearga la Ignite E bun sau rau? Icon_razz Ei ei... Eu cred ca internetul este vital globului pamantesc caci asa putem pastra legatura si cu oameni de peste ocean. Internetul este o bibloteca masiva plina cu informati insa se pare ca lumea il foloseste doar pentru a pierde vremea, Messenger sau FarmVille E bun sau rau? 55758 ... Voi ce parere aveti despre internet? In ce scopuri il folositi?
Kazuma
Kazuma
Global Moderator
Global Moderator

Posts : 80
Join date : 24/02/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de maya Mier 24 Feb - 21:06

E bun sau rau? 510236 nici chiar asa E bun sau rau? 55758 !

dar sa facem tot ce facem cu masura, asta cred eu!!!!
HAI IGNITEEEEEEE!!!!
cred ca ignit ii mai sanatos dar nu mash supara sa produca si el dependenta E bun sau rau? 94400
maya
maya

Posts : 27
Join date : 22/02/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Denysa Mier 24 Feb - 22:21

^Nici eu E bun sau rau? 41410

Eu folosesc internetul zilnic pentru chat, stiri, jocuri , informatii...desi cateodata ar trebui sa o las mai moale E bun sau rau? 938246

Denysa
Admin
Admin

Posts : 556
Join date : 22/02/2010

https://www.facebook.com/Denysa?ref=profile

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Kazuma Mier 24 Feb - 22:42

Intradevar... sunt deacord cu Maya... Cred ca oameni ar trebuii sa fie dependenti de acest forum E bun sau rau? Icon_razz! Oameni vor avea posibilitatea sa afle lucruri noi, evenimente si stiri de pe un singur site! Deasemenea sa pastreze si sa lege noi relatii de prieteni prin intermediul forumului! Mie imi este doar teama ca viitor! Si acuma sunt oameni care au muschii atrofiati E bun sau rau? Suspect pentru ca isi comanda pana si mancarea de pe servici de curierate online! Nici nu mai stiu de ce isi cumpara haine... Li lene sa mearga sa isi ia un pahar cu apa din bucatarie... nu cumva sa rateze ceva de pe internet...
Kazuma
Kazuma
Global Moderator
Global Moderator

Posts : 80
Join date : 24/02/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Denysa Joi 25 Feb - 23:28

Apropo de internet: pe net am cunoscut niste persoane foarte speciale cu care am acum o relatie foarte buna;sincer,nu ma asteptam niciodata sa gasesc asemenea persoane pe internet E bun sau rau? Icon_biggrin Bineinteles ca am fost si ranita ( chiar daca pare ciudat); exact ca in viata reala.

Denysa
Admin
Admin

Posts : 556
Join date : 22/02/2010

https://www.facebook.com/Denysa?ref=profile

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Ioanna Lun 15 Mar - 23:05

Hmm.. internetul are atat avantaje cat si dezavantaje. E fain ca gasesti aproape toate informatiile de care ai nevoie si iei legatura mai usor cu cei din jurul tau. Iar in legatura cu pierdutul timpului pe messenger, facebook, jocuri etc..e bine dar cu masura. Una e sa stai 1-2 h pe zi si alta 5-6h. Ar fi bine ca orice persoana sa aiba computer si internet dar sa stie sa-l foloseasca cu masura. Sa nu renunte la celelalte activitati, sa nu renunte la a petrece timpul liber prin parc, pe afara...etc. Eu la faza asta stau prost, petrec prea mult timp la calculator si imi distrug ochii pe zi ce trece. ei au cel mai mult de suferit Very Happy stiu ca nu e bine, trebuie sa iau atitudine! Smile Oricum, nu sunt dependenta de el, as putea rezista si fara..dar nu pt totdeauna.

Ioanna
Gradinita
Gradinita

Posts : 130
Join date : 13/03/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Alle Vin 19 Mar - 23:19

Eu sunt dependenta de acest forum... si de Facebook evident Very Happy si aveti dreptate... internetul e foarte bun si flositor, dar cu masura.
Ioanna vreau sa-ti spun ca 5-6h nu e foarte mult pentru cei cu adevarat dependenti de net (am fost si eu acolo si stiu cum e) a fost o perioada in care eram dependenta de un anumit joc online Very Happy si stateam si 10-12 ore in fata calculatorului pana mi-am dat seama k dak o mai tin asa imi distrug viata si am renuntat la jocurile online Razz

Oricum nu cred ca as rezista fara net mai mult de o saptamana Razz
Alle
Alle
Gradinita
Gradinita

Posts : 162
Join date : 13/03/2010

https://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&id=633781385

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Grig Sam 20 Mar - 0:58

Stiti ce-s curios eu? Daca e vreunu p-aici care poate zice cu mana pe inima: "Eu SINCER consider ca nu stau prea mult in fatza calculatorului Wink" Smile) Persoana aia are o ciocolata de la mine Wink Pe bune:P (daca imi da adresa:P )
Grig
Grig

Posts : 45
Join date : 18/03/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Grig Sam 20 Mar - 0:58

P.S. Si sa nu minta, evident =)))
Grig
Grig

Posts : 45
Join date : 18/03/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de orangesodajunkie Sam 20 Mar - 22:07

I WILL DO IT GRIG! Give me my chocolate! Gr. Alexandrescu 40, Ap. 8...

I don't know...I have heard of all these people wanting to do Internet fasts, etc. I am content with my level of Internet usage.

Greg Pettys said to me, "The Internet was like the Roman Road use to be. As you walked down it, you could buy almost anything. There were hotels. There were places to eat. But there were also prostitutes and all kinds of criminals. With the Internet, just about anything you want is at your fingertips - it all depends on how you use it."

Agree?
orangesodajunkie
orangesodajunkie

Posts : 25
Join date : 12/03/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Denysa Sam 20 Mar - 22:53

Da da Very Happy Eu ma gandesc ca inainte majoritatea prietenilor mei erau de pe internet...si daca nu ar fi fost internetul,nu as fi cunoscut o gramada de persoane cu care azi ma inteleg mai bine decat cu unii prieteni "ne-virtuali". love

Denysa
Admin
Admin

Posts : 556
Join date : 22/02/2010

https://www.facebook.com/Denysa?ref=profile

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Claudia Dum 21 Mar - 10:20

I agree David
Claudia
Claudia
Gradinita
Gradinita

Posts : 65
Join date : 23/02/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Grig Dum 21 Mar - 16:31

Ma David, exista doua variante: ORI esti tu INCONSTIENT si de aia poti zice ca nu stai prea mult pe net, ORI chiar ii adevarat ce zici, situatie in care ti-s dator cu o ciocolata Very Happy Daca-i varianta a doua, o sa primesti ciocolata cand ne intalnim, ca n-are rost sa-ti trimit prin posta Razz
Grig
Grig

Posts : 45
Join date : 18/03/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Seraya Miriam Mier 24 Mar - 23:08

eu cred ca internetul este una dintre cele mai bune inventii! in afara de alea necesare Very Happy poti vorbi cu oricine oricand
Seraya Miriam
Seraya Miriam
Moderator
Moderator

Posts : 275
Join date : 14/03/2010

http://twitter.com/HeyItsSerayaM

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Denysa Mier 24 Mar - 23:42

Asa,Seraya yu-hu!!

Denysa
Admin
Admin

Posts : 556
Join date : 22/02/2010

https://www.facebook.com/Denysa?ref=profile

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de tarta_bogdan1986 Lun 12 Apr - 13:48

Internetul, o inventie a secolului 20. Are avantaje si dezavantaje. Face bine dar face si rau. Internetul e bun pentru cei care stiu sa il foloseasca in scopuri bune adica ( scop de servici, interes personal{dar cu limita} sau in scop umanitar pentru a ajuta pe cineva). Partea rea e ca multi il folosesc si nu stiu cum sa il foloseasca corect. Cu ajutorul Internetului poti sa descoperi multe lucruri bune dar poti si sa pacatuiesti. In caz ca aveti prieteni cu copii sun 14 ani, ar trebui sa le spuneti sa nu isi lase copii nesupravegheati la calc, pot avea rumari grave. Smile iar cei care folosesc mult internetul ar fi bine sa reducem timpul de stat pe el, din cauza ca provoaca dependenta. Smile am trecut prin asta la varsta de 16 ani. **** Am fost dependent de internet cafeuri. E o boala de care se molipsesc majoritatea copiilor (( e vorba si de calculatorul de acasa). Jocurile creeaza cea mai mare dependenta si nu numai ca e dependenta der stimuleaza creerul in asa fel in cat nu mai reusesti sa acumulezi experienta sau sa inveti ceva noi. Poate duce la multe chesti dependenta de calculator si nu numai, pot sa artaga si alti demoni ( pe termen spiritual) Multi copii au probleme cu memoria si cu depresile din cauza calculatorului, daca joaca jocur stil Sutar sau jocuri agresive devin agresivi si nu sti din ce cauza, problema e ca pot ajunge pana la crima. Trebuie sa fiim foarte constenti cum folosim internetul si ar trebui sa ne limitam, iar inloc sa stam 5 ore pe net sa stam numai 3 si celelalte 2 ore sa citim o carte Smile voi ce parere aveti????
tarta_bogdan1986
tarta_bogdan1986

Posts : 16
Join date : 10/04/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Seraya Miriam Vin 23 Apr - 16:31

eu si cititu cartilor..hmmmmmmmmmmmmmmm..........nu am rabdare sa citesc nimica in afara de Biblie...sau eventual daca este ceva care mi-a starnit interesul foaaaaaaaaarte tare atunci da....da in rest nu prea Razz
Seraya Miriam
Seraya Miriam
Moderator
Moderator

Posts : 275
Join date : 14/03/2010

http://twitter.com/HeyItsSerayaM

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de DAMARIUS Mier 12 Mai - 13:08

hmmmmmmmmmm,internetu..........................internetu are avantaje si dezavantaje,poate ori sa iti distruga viata pt o clipa ori sa fiu ca un as in maneca :cheers: ,trebuie sa fi atent,daca deschizi un sait spre SLAVA LUI DUMNEZEU,sau sa cauti ceva ce te-ar interesa nu vad de ce ar fi rau,sau daca vorbesti pe mes cu cineva despre DUMNEZEU ori pe chat,nu vad unde ar fi raul aici,inca ceva internetul este bun pana nu faci o obsesie din el,TOATE SUNT INGADUITE,DAR NU TOATE FOLOSESC

DAMARIUS

Posts : 41
Join date : 30/04/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Kazuma Vin 18 Iun - 9:06

tarta_bogdan1986
Heh Smile) Sa citim o carte? Crede-ma ca eu pur si simplu citesc Biblia Online sau SF-uri in format PDF. Practic eu am stocate carti in calculator deci pana la urma tot atata timp petrec la el... Practic calculator a reusit o chestie tare... sa faca compact cartile si sa nu mai imi ocupe atat loc... Asa e un punct pentru internet. Pozele la fel si multele CD-uri si casete de cand eram eu mic si ocupau un dulap intreg acuma ocupa doar 5 GB Smile)
Kazuma
Kazuma
Global Moderator
Global Moderator

Posts : 80
Join date : 24/02/2010

Sus In jos

E bun sau rau? Empty Re: E bun sau rau?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum